Zjisti, jak naskočit do tréninku po zranění


Představ si, jak by to bylo super, kdyby všichni sportovci mohli trénovat bez rizika, že se zraní. Bohužel to tak ale nefunguje a většina z nás už má nějaké to zranění za sebou. Ať už je to kotník, koleno, nebo třeba rameno, nikdy to není příjemná věc. Ještě záludnější než samotná léčba ale často bývá, jak správně odhadnout, kdy se zase naplno vrhnout do tréninku.

Návrat chce svůj čas

Zlaté pravidlo č. 1 zní: Nikdy se do toho nevrhej po hlavě hned, jak se postavíš na nohy. Jasně, že máš pocit, že potřebuješ tréninkový výpadek dohnat a co nejrychleji se zase vrátit do formy. Jediným výsledkem by ale v takovém případě bylo jen další zranění.

Že je tvoje tělo připravené na trénink, poznáš jednoduše podle toho, že na zraněné místo už nemyslíš. Prostě ho nevnímáš, protože už nebolí a ani jinak se neozývá. Jestli si chceš být ještě jistější, zkus si párkrát poskočit na jedné noze. Nebolí? Gratulujeme, je čas vrhnout se na trénink.

Než se po zranění pustíš do tréninku, vždycky se poraď se svým lékařem nebo fyzioterapeutem. Jen ten by ti měl potvrdit, jestli je ze zdravotního hlediska bezpečné začít se zátěží, nebo by bylo lepší ještě pár dní počkat.

Posilování je základ

Hlavně u běžců bývají ke zranění logicky nejnáchylnější kolena nebo kotníky. Aby ti to co nejdřív běhalo stejně jako předtím, začni už během samotné léčby s kompenzačním vyrovnávacím cvičením, které odstraní svalové dysbalance, s nimiž se tělo po zranění potýká. Díky němu posílíš svaly, které pomáhají zpevnit klouby, a předejdeš tak opakovaným zraněním.

I tady ale platí, že by se nic nemělo přehánět. Začni sice co nejdřív, ale problémové místo zatěžuj postupně. Rozhodně tě při tom už nesmí nic bolet.

Pomalu zvyšuj zátěž

S droboučkým posilováním začni klidně už ve chvíli, kdy se ještě nemůžeš pořádně hýbat. Například léčbu v oblasti kolene doplň prostým zatínáním stehenních svalů nebo zvedáním natažené nohy pár centimetrů nad postel. Může se to zdát jako banalita, ale i takové cvičení dělá zázraky.

Až se budeš cítit o něco líp, zařaď i náročnější cviky, které ti zraněnou část těla postupně rozpohybují. Skvěle se k tomu hodí posilovací gumy, na které nedá spousta trenérů a fyzioterapeutů dopustit.

Jeden konec gumy omotej třeba kolem topení nebo čehokoli jiného, co máš po ruce. Zraněnou nohu – nebo i ruku, když na to přijde – přitahuj k sobě. Tvoje svaly i šlachy budou brzy přímo chrochtat blahem.

#Trénuj a nevzdávej to! Překonej zranění a posuň se zase o kus dál.

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář