Vše o kreatinu: Kdy pomáhá a kdy může škodit?


Kreatin – nedají na něj dopustit kulturisti, ale lékaři už tak nadšení nejsou. Podívejte se s námi, pro koho se kreatinové doplňky stravy hodí, a kdo by k s nimi měl při tréninku pracovat velmi opatrně.

Co je kreatin?

Kreatin se v našem těle vyskytuje přirozeně a jeho nejvyšší koncentraci najdeme ve svalech. Má za úkol zásobovat svalové a nervové buňky energií a najdeme ho v různých druzích masa, v rostlinách kreatin nenajdeme. Právě pro svou schopnost dodávat svalům rychle velké množství energie a regenerovat svaly se začal jako kreatin monohydrátu využívat v doplňcích stravy pro sportovce.

V jaké podobě můžeme kreatin využít při tréninku?

Pro jaký typ tréninku se kreatin hodí?

  • Zvyšuje svalovou sílu při anaerobních sportovních aktivitách
  • Hodí se pro dynamické sporty, kde musíte krátkodobě vyvinout velkou sílu – box, hokej, fotbal, sprint
  • Zvyšuje svalovou hmotu zadržováním vody ve svalech
  • Doplňování kreatinu se naopak neosvědčilo u vytrvalostních sportů, kde nepřináší téměř žádné zlepšení výkonu.

Jak dávkovat kreatin při posilování?

5 gramů kreatinu s 1,5 deci džusu. Po půl hodině posilování si dopřejte 50 g sacharidů a 50 g kvalitních bílkovin. Užívejte kreatin 1 měsíc 3x týdně a pak zhodnoťte rozdíl oproti posilování bez kreatinové nálože.

Rizika přijímání kreatinu

Dlouhodobý efekt přijímání kreatinu zvenčí ještě nebyl zcela prozkoumán. Lékaři však varují před nadměrným zatěžováním ledvin, což platí všeobecně pro jakékoliv doplňky stravy. Rizikem je i vznik ledvinových kamenů, když doplňování kreatinu nespojíte s dostatečným pitným režimem. Objevují se i žaludeční problémy a dokonce i jakási závislost na kreatinu, kdy se tělo odnaučí ho vyrábět samo. Především mladiství a osoby se srdečními potížemi by vždy měli nasazení kreatinu a dalších doplňků stravy konzultovat s lékařem nebo výživovým specialistou.

Váháš? Dej si zatím kvalitní masíčko a trénuj přirozeně!

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář