Spartan Race Trenérka Nikol Filipová: To nejtěžší máte za sebou, když se zvednete z gauče


Nikol Filipová je osobní trenérka fitness, jejíž specializací je nyní tak populární „Sparťanský trénink“. V Plzni Nikol funguje jako Spartan Race headquater a nedávno se stala jedním ze 3 Hurricane Heat drillmasters pro střední Evropu. Nakoukněte s námi do Nikolina tréninku!

Nikol, jak ses dostala k trenérství a závodům Spartan race? Byla jsi už v dětství nadaná na sporty?

Moje mamka mě díky bohu vždy podporovala v tom, co mě bavilo, a ačkoliv sama nikdy nesportovala, velmi tolerovala to, že mě sport, konkrétně tedy plavání, bavilo a díky její podpoře jsem u něj vydržela od dětství až do konce střední školy. K trenérství jsem se dostala až těsně před nástupem na vysokou školu.

Proč ze všech specializací vyhrál právě Spartan Race?

Spartan Race zvítězil jednoduše díky své všestrannosti. Dobrý Spartan musí být dobrý běžec, mít sílu, vytrvalost, dobrou paměť, být obratný, dobrý v hodu oštěpem, musí umět šplhat, plavat, potápět se. V tomto sportu se člověk musí neustále rozvíjet po všech stránkách a od toho se odvíjí také trénování.

Pro koho je vhodný trénink Spartan Race?

Troufám si říct, že Spartan Race a trénink na tento závod je vhodný asi vážně pro všechny… samotné závody to pokaždé dokazují. Na závodech vídám osoby starší 70 let, závody jsou organizovány pro děti od 4 let a také mají kategorii special, která je zaměřená na tělesně postižené děti. Také s námi velmi často startují tělesně znevýhodnění lidé (ti, kteří chodí o francouzských holích, bez končetiny atd.), takže Spartan Race je opravdu pro každého, kdo má odvahu, ve spoustě případů doslova kopec odvahy 🙂

Co považuješ za nejdůležitější milníky své trenérské kariéry?

Asi nejdůležitějším rozhodnutím pro mě bylo odstěhovat se z Karlových Varů do Plzně. Kdybych se k tomu tenkrát nerozhodla, asi bych dnes na tyto otázky neodpovídala 🙂 Plzeň je město sportu a sportovců a postupně mi v trenérské kariéře otevřela dveře až dokořán.

Co je nejtěžší při zdolávání Spartan Race? Bojuješ spíš s tím, že tě zradí tělo, nebo psychika? Podceňují tě soupeři jako ženu?

Každý závod je jiný, originální a liší se obtížností. Dnes už krátké a středně dlouhé závody vnímám spíše jako trénink a přípravu na vrchol sezony. V loňském roce jím byl 52 km dlouhý závod s 80 překážkami – Ultra Beast. Na tomto závodě mě zradila nejdříve psychika, protože jsme nevěděli, kolik je před námi kilometrů, ale zároveň jsme museli stihnout časovou kontrolu. V tu chvíli vznikaly pochyby o tom, jestli to těsně před cílem stihneme. Pokud ne, i po 50 kilometrech byla jasná diskvalifikace. V momentě, kdy se nám to povedlo mě naprosto zradilo tělo. Poslední metry do cíle byly skutečným utrpením, při kterém nohy šly pouze setrvačností, celé mé tělo se klepalo zimou a vyčerpáním, vlastně si vůbec nepamatuji, jak jsem se až do konce dostala. Ale povedlo se. Závody jsou smíšené, ale o podceňování, ani o soupeřích se mluvit nedá… Všichni jsme v tom spolu, takže co nezvádnu sama, v tom mi pomohou druzí a naopak. Nesoupeříme, spolupracujeme a bojujeme bok po boku.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Budíček 5:00 – po snídani a vyvenčení mého psího parťáka jedu do práce odtrénovat své dopolední klienty, potom je na řadě můj trénink. Na oběd se vracím domů a také na druhou procházku se psem, odpoledne se vracím do fitka za odpoledními klienty a večer máme většinou tréninky s mojí Spartan Race training group Plzeň.

Jaké rady dáváš lidem, kteří na sobě chtějí začít makat? Jak je motivuješ?

Asi tou nejčastější větou je: „To nejtěžší máte za sebou, zvedli jste se z gauče a jste tady, teď „jenom“ vydržet.“ Klíčové pro mě je, aby klient pochopil, že to dělá pouze a jen pro sebe. Není to „za trest“, mělo by ho to bavit, na trénink by se měl těšit a měl by ze sebe mít dobrý pocit, že pro sebe něco dělá. Další motivace přijde v momentě, kdy na sobě pocítí změnu, pak už to jde jako „po másle“.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch ve Spartan Race?

Za svůj největší úspěch považuji založení Spartan Race training group Plzeň, což se přímo úměrně promítlo i do mého osobního života, protože jsem tím postupně získala obrovskou partu naprosto skvělých přátel, se kterými trávím i volný čas. Díky SRTG jsem postupně získávala zkušenosti právě ve Spartan Race, s teamem jsme začali jezdit na spoustu závodů, na které bych se sama asi ani nepodívala, a díky tomu jsem měla možnost stát se Drillmasterem Hurricane Heat pro centrální Evropu.

Věnuješ se i jiným sportům, než je fitness? Čím si dobíjíš baterky?

Mojí „nabíječnou“ je můj pejsek. Trávím s ním každou volnou chvilku na procházkách a výletech do přírody. Je to ten nejlepší sportovní parťák, který mě nutí běhat a trávit čas venku.

Co bys vzkázala fanouškům Trénuj.cz, kteří uvažují o tréninku na Spartan Race?

Přeměňte své úvahy v realitu. Vystupte ze své komfortní zony a zkuste to. Třeba přijdete na to, že to není nic pro vás, ale rozhodně si nikdy nemůžete říct, že jste to alespoň nezkusili… Doporučuji, abyste si zkusili na Facebooku najít tréninkovou skupinu v okolí svého bydliště, jako je například ta má „Spartan Race training group Plzeň“. Tréninkových skupin je po celé ČR více než 80. Najdete tam lidi, kteří jednou stejně jako vy začínali, a v tom vašem začátku vás podpoří, jako kdysi někdo mě. Lidi, kteří mají zkušenosti a díky nim vám mohou dobře poradit a pomoci s přípravou. Zpravidla tak najdete super partu přátel a hlavně, pokud se rozhodnete pro závod, rozhodně na jeho stratu nebudete stát sami. 🙂

Láká tě Spartan Race? Přečti si víc o tréninku Nikol!

#Trenujadokazesto

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář