Proč potřebuješ sacharidy pro svůj trénink?


Sacharidy jsou vedle tuků nejdůležitějším zdrojem energie pro naše tělo. Měly by tvořit 50-60 % našeho jídelníčku v množství 300-500 gramů denně. Máme-li málo sacharidů, cítíme se unaveně a mozek nespolupracuje. Jak ale pracovat s jejich množstvím ve výživě, když každý trénujeme s trochu jiným cílem?

Sacharidy, fitness a kulturistika

Souvislost mezi množstvím přijatých sacharidů a posilovacím tréninkem je jasná – čím delší a intenzivnější trénink, tím více sacharidů tělo potřebuje pro tvorbu tzv. glykogenu ve svalech.

Za 60-90minutový trénink zvládne tělo zpracovat téměř všechny zásoby glykogenu, které dále štěpí na glukózu a vyrábí z ní energii – ATP. Může se tak lehce stát, že trénink přepálíme a tělo začne místo sacharidů zpracovávat bílkovinu ve svalech. Proto musíme po tréninku svaly co nejrychleji zásobit glykogenem, a to nejlépe formou glukózy či oblíbené isomaltulózy v množství 1 gram na 1 kg tělesné váhy.

Po tréninku se vám bude hodit nápoj s kombinací sacharidů a bílkovin (75:25).

BOX: Co je isomaltulóza?

Jde o speciální nízkoglykemický sacharid s prodlouženou energizací. Rychle vrací hladinu krevního cukru do normálu a svaly mohou zase v pohodě zpracovávat glykogen. Je také vhodnější než čistá glukóza, která mnohem více zatěžuje trávicí trakt.

Sacharidy a běh

U aerobních aktivit musíme sacharidy dodávat trochu jinak – jsou důležité hlavně před vytrvalostní aktivitou. U běžců a dalších atletů vstupuje do hry mnohem více celkový životní styl a strava v průběhu celého dne – nejen před tréninkem a po tréninku – denní doba a také délka a intenzita tréninku.

Nejlepší je z hlediska zásob glykogenu vyběhnout k večeru, kdy má tělo zásoby po celém dni. Trénink je ale fajn navíc podpořit mixem komplexních i jednoduchých sacharidů s menším množství dobře stravitelné bílkoviny (sýr, jogurt).

Potraviny s komplexními sacharidy: ovesné vločky, celozrnný chléb, brambory, luštěniny

Potraviny s jednoduchými sacharidy: veškeré ovoce, cukr, med, sušenky, slazené nápoje

Pro regeneraci po tréninku zvolte oproti kulturistům hlavně kvalitní bílkovinu a menší dávku sacharidů, které doplní glykogenové zásoby.

Po celou dobu aerobního tréninku mysli hlavně na dostatečný pitný režim a hydrataci.

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář