Kettlebell vs. činka


Jsou vidět všude. Vídáš je na plakátech, v online reklamě, na sociálních sítích a především ve svém fitku, kde už mají své vlastní lekce. Řeč je o kettlebellech, speciálních činkách, které spoustě lidem připadají jako další komerční tah, jak z odhodlaných sportovců vytáhnout další peníze. Jenže s kettlebellem se cvičilo ještě dříve než s klasickou činkou.

Návrat k tomu, co jednoduše funguje

Je to takový návrat ke kořenům posilování. Kettlebell je opravdu funkční a efektivní pomůcka, která dá tvým svalům pořádně zabrat. Musíš ale vědět, jak na to. Vesměs existují dvě skupiny lidí – ti, kteří jsou ke kulatému závaží s úchytem skeptičtí, a ti, kteří ho milují. První skupina často ztroskotala na začátečnické chybě, používala kettlebell jako klasickou jednoruční činku.

Jenže potenciál kettlebellů nespočívá jen v dalším závaží, které můžete zvedat a používat třeba při rozpažení. Toto sportovní náčiní totiž klade vysoké nároky na udržení stability ramen a středu tvého těla po celou dobu cvičení, ne pouze na vrcholu.

Oproti práci s činkou se tak musíš mnohem déle soustředit na správné držení těla a udržení rovnováhy. Proto je vhodné začít s nižší váhou, než jakou obvykle zvedáš s činkami. Zápřah totiž dostanou některé stabilizační svaly, které jinak posílíš jen obtížně.

Výhody kettlebellu

Kettlebell má oproti jednoruční čince výhodu také při trénování dynamiky a výbušnosti. Kyvadlové pohyby se s ním zdají přirozenější a účinnější, stabilita úchopu je jistější a pevnější.

Díky širokému madlu můžeš pracovat s větším rozsahem pohybu a trénovat oblíbený cvik swing, který si s vlastní vahou prostě nezacvičíš – a na dvě těžké činky raději rovnou zapomeň.

Další velkou výhodou je kompaktnost kettlebellu. Uklidíš ho pod stůl doma i v práci a k pořádnému tréninku ti stačí jen 2 až 3 metry čtvereční. Většina kettlebellů je navíc nerozbitná, takže riziko promarněné investice odpadá.

Ať už si kettlebell zamiluješ nebo ne, rozhodně nezapomeň, že klasickou jednoruční nebo obouruční činku nenahradí a ani to není jeho smyslem. Každý typ činky má své přednosti, důležité je využít je správně a naplno.

 

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář