Jak se z tenisek stala módní ikona


Máš ve svém okolí někoho, kdo by doma neměl aspoň jeden pár tenisek? Pravděpodobně ne. Existuje totiž jen málo bot, které jsou tak pohodlné a navíc všestranné. Za poslední století se tenisky postupně posouvaly na módním žebříčku výš a výš. Dneska o nich mluvíme dokonce jako o módní ikoně. Víš ale, jak to ale všechno začalo?

Tenisky jako znak luxusu

První tenisky spatřily světlo světa na začátku 20. století. Tenkrát se jednalo o záležitost vyšší společnosti, která trávila svůj volný čas na tenisu nebo kriketu. Kdo si tehdy vyrazil v teniskách, zaručeně neměl hluboko do kapsy.

To se ale rychle změnilo po první světové válce. Davy lidí, které se během těžkých časů přesvědčily o své mizerné fyzické kondici, vzaly útokem fitness centra. Prodejci tenisek dokázali pohotově zareagovat na zvýšenou poptávku po sportovní obuvi a chrlili na trh jeden pár za druhým. A tak se tenisky, které do té doby určovaly společenský status, poprvé staly masovou záležitostí.

Pro děti i dělníky

Takový vývoj pokračoval pořád dál, až se po 2.světové válce na luxusní původ tenisek zapomnělo úplně. Nosily je děti do školy, dělníci je obouvali na těžkou práci. Jednoduše proto, že byly tak pohodlné a praktické.

Těsně po 2.světové válce se na trhu objevily značky Adidas a Puma. Málokdo ale ví, že původně fungovaly tito výrobci sportovní módy pod jednou střechou – a sice jako společnost Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Bratři Adolf a Rudolf Dasslerovi, kterým firma patřila, se během 2.světové války rozhádali natolik, že spolu nedokázali vydržet a své další cesty rozdělili. Adolf si proto založil společnost Adidas a Rudolf na trh přinesl značku Puma.

Dodnes se přitom neví, jaký byl pravý důvod jejich neshod. Svou roli podle některých hrála nacistická ideologie. Jiní se ale přiklánějí k názoru, že za rozkolem stál milostný vztah Rudolfa s Adolfovou manželkou.

První náznaky, že se tenisky začínají vymaňovat ze škatulky nejobyčejnější obuvi, se objevují přibližně od 70. let. Na scénu totiž vtrhli hráči, jako jsou Nike nebo Gucci, kteří tenisky posunuli do úplně nové kategorie.

Může za to Jordan

Zásadní zlom ve vnímání tenisek přišel o 10 let později a nesl jméno Michael Jordan. Legendární basketbalista byl teprve na začátku své kariéry, když podepsal smlouvu se společností Nike a získal výhradní právo na nově navržený pár tenisek.

Černo-červené boty, které Jordan obouval na každý zápas, se skoro přes noc staly neuvěřitelnou módní ikonou. Tenisky díky němu získaly první věrnou fanouškovskou základnu, jakou se do té doby mohly chlubit snad jen švýcarské hodinky.

NBA tehdy požadovala, aby basketbalisté obouvali boty převážně bílé barvy. Hned zpočátku proto Jordanovi jeho barevné tenisky oficiálně zatrhla. Ten zákaz ale moc neřešil a Nike tak po každém zápasu musel platit pokutu 5 000 dolarů.

Tenisky mají svůj song

Od té doby už si tenisky nemusely své místo na výsluní složitě dobývat. Vedle sportovního prostředí se staly symbolem hip hopové scény. Trojici rapperů Run-DMC tyto boty uchvátily natolik, že ve své dílně sepsali song „My Adidas“. Jak už název napovídá, nečekej nic menšího, než ódu na populární tenisky se 3 pruhy.

Svět tenisek ale v posledních desetiletích pohltil i spoustu módních návrhářů, kteří se předhánějí s více či méně extravagantními modely. Pozadu nechtěly zůstat značky jako Prada, Christian Louboutin, Christian Dior nebo Jimmy Choo. Louis Vuitton dokonce spojil své síly s rapperem Kaynem Westem a společně přišli na trh s kolekcí luxusních tenisek, které se okamžitě vyprodaly. A to i přesto, že jeden pár vyšel na víc než 1 000 amerických dolarů.
Tenisky dneska nejsou jen boty. Je to módní kousek, který by každý měl mít ve svém botníku. Někteří se do tenisek dokonce úplně zamilovali. Říkají si sneakerheads, historii tenisek mají v malíku a čekají jen na to, až si do své sbírky budou moct přidat další exkluzivní model. Do moderního slovníku se dostal i výraz “teniskologie” povyšující teniskové know-how na novou vědeckou disciplínu 🙂

#Obuj tenisky a vyraz sportovat se vší parádou.

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář