Jak nejlépe nastartovat metabolismus?


Máš problém ráno vstát a připravit se na další den ve škole, práci nebo v tréninkovém zápřahu? Možná jen po ránu potřebuješ lépe nastartovat svůj metabolismus. Pokud je zpomalený, množství přeměňované potravy v potřebnou energii nebo její využití na regeneraci oslabených tkání v těle je mnohem menší, a proto se můžeš cítit zničeně jako po celém dni stráveném ve fitku.

Začni pitným režimem

S nastartováním metabolismu je třeba začít hned od rána. První, co hned po probuzení uděláš, bude vymačkání čerstvého citronu do ideálně teplé vody. Po vypití citronády získá tvoje tělo díky vláknině a zásaditosti citronu impuls k nakopnutí spalování.

Nejpozději do půl až jedné hodiny od probuzení se nasnídej. Začínat den o hladu je totiž to největší zlo, které svému tělu můžeš udělat. Ke snídani si ideálně uvař zelený čaj, který působí jako antioxidant a díky katechinům navíc skvěle nastartuje metabolismus tuků.

Snídaně musí být pestrá

První jídlo, ze kterého bude tvoje tělo čerpat energii, by mělo být pestré. Zapomeň ale na rychlé cukry, raději sáhni po bílkovinách. Oblíbené ovesné vločky nebo müsli doplň bílým jogurtem živočišného nebo rostlinného typu, případně rostlinným nápojem, přidej ovoce a ořechy.

Ořechy přitom nejsou jen na chuť, ale obsahují vitamín E, jód, zinek a měď, tedy živiny důležité pro správnou funkci štítné žlázy. Právě ta dokáže dostat tvůj metabolismus do optimální rychlosti, nebo ho také úplně zastavit.

Chceš snídat něco jiného než müsli? Skvělou alternativou můžou být vajíčka připravená v jakékoli formě. Bílkoviny v nich obsažené tě zasytí a nakopnou tvůj organismus na 100 %. Navíc ti dodají důležitý vitamín D a další užitečné minerály.

A co káva a svačina?

Ke snídani patří dobrá káva? Určitě, káva tě sice nejdřív povzbudí, pak ale nastane útlum, a to se týká i spalování. Káva navíc tak trochu podkopává tvou snahu o neustálý přísun tekutin tím, že tvoje tělo dehydratuje.

Co naopak vynechat nesmíš, je svačina. Ta přichází na řadu 2 až 3 hodiny po snídani a udržuje tvůj metabolismus v neustálém zápřahu. Spolu se svou odpolední verzí ti zajistí energii a intenzivní spalování po celý den.

 

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář