Extrémní závody: Jen funkční oblečení a správná výbava tě dostane do cíle


Pojem extrémní závod pro tebe asi nebude žádná novinka. Výzva, která prověří tvoji kondici i silnou vůli tím nejdrsnějším způsobem, totiž láká čím dál tím víc lidí. Není přitom rozdíl, jestli se musíš poprat s nekonečnou náloží kilometrů nebo kombinací meganáročných překážek na kratší trati. Na to, že si při závodu sáhneš na dno, si můžeš vsadit.

Možná už za sebou dokonce máš pár závodů, jako je český Spartan Race nebo peruánský Jungle Ultra. V tom případě určitě víš, co všechno na takový závod potřebuješ. Pokud se ale chystáš na svůj první, poradíme ti, jak se co nejlépe vybavit, aby se ti běželo jako v bavlnce.

Aby oblečení bylo opravdu funkční

Asi je ti jasné, že bez kvalitního oblečení to nepůjde. Při jeho výběru hodně záleží na podmínkách, ve kterých se závod koná. Je to uprostřed parného léta? Nebo naopak poběžíš za třeskutých mrazů?

Ať tak či tak, správné oblečení nepodceňuj. Bavlněné tričko nech ležet na dně šatní skříně a poohlédni se po funkčním oblečení, které se pro takové závody hodí nejvíc. Bavlněné prádlo totiž může být sice zpočátku pohodlné, jeho problém ale je, že nedokáže odvádět pot. Ten pak zůstává na pokožce, která nemůže pořádně dýchat.

Horko, nebo mráz?

Jestli se chystáš na trať v letním období, připrav si funkční prádlo Under Armour ideálně s technologií HeatGear, která pomáhá odvádět přebytečné teplo. Pokud je hezké počasí, přes den v zásadě stačí triko a kraťasy. Určitě si s sebou ale nezapomeň přibalit návleky a lehkou větrovku pro případ ochlazení.

V zimě je situace trochu složitější. Pokud se ale budeš držet těchto 2 základních pravidel, nemusíš se strachovat:

  • Obleč se tak, jako by venku bylo o 8 stupňů víc, než kolik ukazuje teploměr.
  • Nikdy neoblékej tlusté mikiny, ale dávej přednost spíš několika vrstvám funkčního oblečení. Jen tak můžeš jednu vrstvu svléct, když ti bude horko.

Takže funkční triko, běžecká mikina a nepromokavá bunda, k tomu teplé kompresní legíny a můžeš vyrazit.

Aby nohy nebolely

Stejně důležité jako správné oblečení jsou kvalitní boty. Také jejich výběru proto věnuj maximální pozornost. Špatná volba se ti totiž může šeredně vymstít a běžet půlku závodu s puchýři na nohou určitě nechceš.

Zapomeň na pohorky nebo jiné těžké trekové boty. Místo toho sáhni po lehkém trailovém obutí, které tě bezbolestně a pohodlně provede celým závodem.

Batůžek a co do něj

Výběr batohu je kapitola sama pro sebe. Každopádně dbej na to, aby byl co nejlehčí a při běhu ti pevně držel na zádech. Jinak ho budeš už chvíli po startu proklínat.

Kromě vody nebo ionťáku si do batohu přibal i nějakou svačinku, která ti během závodu dodá tolik potřebnou energii. Mělo by ti stačit pár energetických tyčinek, sušené ovoce nebo třeba oříšky. Ale mysli na to, že nejvíc energie do sebe máš dostat hlavně před samotným závodem.

Závod je dlouhý a nikdy nevíš, co tě cestou může potkat. Není proto k zahození mít s sebou sporttester se zabudovanou GPS nebo čelovku s pořádnou výdrží.

 

#Vyraz na závod a vydrž! S pořádným vybavením to bude hračka.

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář