Doplňky stravy pro hokejisty podle Daniela Dolejše


S Danem jste se mohli seznámit v rozhovoru pro náš magazín – o hokeji, začátcích sportovní kariéry i osobním životě. Navíc přidáváme mini speciál o tom, jaké doplňky stravy jsou pro hokejisty důležité.

Jsou doplňky důležité pro vrcholového sportovce a konkrétně pro profesionálního hokejistu?  

Já osobně žádné doplňky stravy neužívám, ale obecně se doporučují doplňky strany na rostlinné bázi, bez přidaného cukru a konzervačních látek, které vám rychle dodají energii nebo doplní vitamíny a minerály. Doplňky stravy můžeme využít i jako pomocníka při regeneraci po náročném tréninku.

Jaké živiny jsou důležité pro tak náročný sport, jako je hokej?

Problémem pro hokejisty může být nedostatek bílkovin v jídelníčku, což může vyústit v opotřebení kosterního svalstva a k většímu riziku zlomenin. Důležité je také, aby mladý hokejista jedl 5x denně a 30 % energii pro celý den získal vydatnou snídaní. Každý sportovec je ovšem jiný a je fajn, když vám trenér ve spolupráci s výživovým poradcem vytvoří jídelníček s případnými doplňky kritických živin na míru – podle toho, na co trpíte, nebo čeho nepřijmete dostatek ve stravě.

obrázek pyramidy! 

Doplňky stravy vhodné pro hokejisty:

  • Když není čas na lehké jídlo před tréninkem, lze energii rychle doplnit např. energetickým gelem nebo tyčinkou.
  • Přesnídávky a svačiny lze nahradit vhodným sacharido-proteinovým koktejlem.
  • Před spaním je možné dopřát si 2. večeři s doplňky na bázi pomalu vstřebatelné bílkoviny kaseinu, který zefektivní regeneraci během nočního odpočinku.
  • Doplňky stravy na regeneraci opěrného aparátu (tzv. kloubní výživa).
  • Doplňky stravy na stimulaci výkonu (stimulanty typu karnitinu, kofeinu aj.)
  • Doplňky stravy pro stimulaci imunity (antioxidanty, probiotika, vitamíny, minerálie selen a zinek, omega-3 nenasycené mastné kyseliny).

TIP Trénuj.cz

Na Trénuj.cz najdeš doplňky stravy osvědčených značek MyProtein, Sis, Nuts´n more a regenerační sportovní kosmetiku na přírodní bázi BINA.

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář