9 jídel, kterým se vyhnout před cvičením


Lámeš si často hlavu nad tím, co máš před tréninkem jíst, aby ti nebylo těžko a cvičení nevyšlo vniveč? Tím pravým klíčem ke skvělému tréninku je vědět, co především nejíst. Při cvičení potřebuješ do svalstva napumpovat co nejvíce krve, žaludek tak přijde trochu zkrátka. Pokud má i přesto pracovat více, než je nutné, můžeš si přivodit nepříjemné žaludeční potíže.

Přestože někdo zvládne sníst i před tréninkem opravdu cokoli, nehraj si na tvrďáka a veškerou energii si raději ušetři až na samotný cvičební výkon.

Která jídla a nápoje bychom si tedy před tréninkem měli odpustit?

1. Fazole

Hrnek fazolí obsahuje 16 gramů vlákniny, což je skoro polovina denního doporučeného množství. Pokud za den zkombinuješ burger z černých fazolí s fazolovou polévkou a ovesnými vločkami na snídani, možná by alespoň tvoje jídlo před tréninkem mohlo obsahovat méně vlákniny. Tvůj žaludek navíc nic nerozdráždí tolik, jako nestravitelná sacharidová rafinóza, které jsou fazole plné.

2. Křupavá zelenina

Máme na mysli brokolici, květák, zelí, růžičkovou kapustu a čínské zelí. Tyhle potraviny jsou sice super zdravé, ale jejich sloučeniny obsahující síru můžou některým lidem způsobovat nadýmání. Nic, co by při tréninku kdokoli ocenil.

3. Mléčné výrobky

Trpíš nesnášenlivostí nebo dokonce intolerancí laktózy? Pak zapomeň na mléko nebo měkký sýr, pokud se chceš vyhnout nepříjemným křečím. Pro nízko laktózovou dietu zvol raději jogurt, kefír nebo mléko se sníženým obsahem laktózy.

4. Smažená a tučná jídla

Burgery, hranolky, pizza? Saturované tuky zůstávají v zažívacím ústrojí mnohem déle a jsou těžší na strávení. Hrozí ti nafouknuté břicho, křeče nebo dokonce průjem.

5. Sycené nápoje

Minerálka, pivo nebo limonáda? Spousta zbytečného plynu pro tvůj žaludek, který ti přinese akorát plynatost, poruchy trávení a nepohodlí, ať už na hodině jógy, nebo při vytrvalostním tréninku.

6. Alkohol

Pořádná hydratace těla je základ – neplatí to však pro alkohol. Ten naopak vodu odvádí z těla, dehydratuje a potlačuje správné spalování tuků. Navíc trénink i po jednom pivě může vést k nepříjemnému zranění.

7. 100% ovocné džusy

Džusy sice obsahují sacharidy a tekutiny potřebné před tréninkem, pokud do sebe ale chvíli před cvičením hodíš celou sklenici džusu, můžeš se potýkat s problémy způsobenými s hůře stravitelnou fruktózou. Pomerančovou nebo třešňovou šťávu bohatou na vitamíny a minerály potřebné k zotavení namáhaného svalstva si raději dej hodinu nebo více před či po tréninku jako součást jídla nebo oblíbené smoothie.

8. Dezerty

Sladké pečivo, koblihy nebo zmrzlina – to všechno je na seznamu „NE“. Dezerty mají vysoký obsah tuků, jako jsou oleje, smetana a máslo. Nic z toho nechceš ve svém těle, pokud se zrovna pokoušíš podat svůj nejlepší výkon.

9. Kořeněná jídla

Pálení žáhy při tréninku? Ne, děkujeme. Před cvičením je dobré vyhnout se všem pálivým jídlům alespoň 24 hodin. Vezmi si něco jemnějšího a lehčího, čeho pak nebudeš litovat.

Vyzkoušej raději těchto 5 jídel

Pokud máš alespoň 1 až 2 hodiny před tréninkem, zkus některý z následujících tipů:

  • Ovesné vločky s čerstvým ovocem a oříškovým máslem
  • Krocaní sendvič s celozrnným chlebem
  • Bagel s banánem a arašídovým máslem
  • Jogurtovou nebo smoothie misku
  • Misku rýže s nekřupavou zeleninou, kuřetem nebo lososem

+ Žádné komentáře

Přidat vlastní komentář